Veli Demir : “Susmamanın Bedeli Vardır”

0
470

Veli Demir : “Susmamanın Bedeli Vardır”

Her zaman diliminde,her yerde “susmamanın,başkaldırmanın” bir bedeli vardır.Devrimciler,demokratlar,yurtseverler bu bedeli bilinç haline getirenlerden çıkar zaten.Büyük devrimci Mustafa Kemal’e”Ya İstklal Ya Ölüm”.dedirten bu bilinçtir.Padişaha,işbirlikçilerine,emperyalizme karşı cüret edip, meydan okutan da “susmama bilinci”dir.”Susmama sorumluluk yüklenmeyi gerektirir.Bilirler ki susanlar tarihe kara bir leke olarak düşeceklerdir”.işte Haziran Direnişi susmamanın bedelini bilenlerin hareketidir.Türk Ulusu AKP zulmüne, yoksulluğa, işsizliğe, çözüm süreci adı altında ülkenin bölünmeye götürülmesine, gerici politikalarla yaşam alanlarına müdahale edilmesine, komşularıyla savaşa sürüklenmesine, piyasacı, gerici ortaçağ eğitim uygulamalarına Hazran Direnişi ile “artık yeter!” demiş ve ayağa kalkmıştır.Bedri Rahmi bir şiirinde;”Şairim,Zifiri karanlıkta gelse şiirin hası,Ayak seslerinden tanırım.Ne zaman bir köy türküsü duysam, şairliğimden utanırım”.demiştir. Mehmetler,Aliler,Etemler,Abdullahlar,Ahmetler,Berkinler bu bedeli canları ile ödemişler ulusun gönlündeki yerlerini almışlar,Bedri Rahmi’in dediği gibi “direnişin köy türküsü”olmuşlardır.Hepsini saygıyla anıyorum.
Haziran direnişi, hukuk tanımaz, baskıcı ve diktatöryal AKP iktidarına karşı halkın kendi iradesine dayanan yeni bir yol açmıştır.Aristo’nun dediği gibi”Yöneten adil değilse yönetilen cesur olmak zorundadır”. Haziran direnişi ile halkımız bunu yapmış, toplumsal muhalefetini korkusuzca ortaya koymuştur.Aynı halk 7 Haziran seçimleri ile faşizme ve gericiliğe “dur” diyecektir.
Eğitim-İş olarak Türkiye’de bağımsızlık, demokrasi ve emek için yürüttüğümüz mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Bütün yasaklara, baskı ve engellemelere rağmen emek ve demokrasi mücadelemiz güçlenerek sürdürülecektir.

Veli Demir

Eğitim İş Genel Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.