TEVİTÖL 2016 Sınav ve Kayıt Süreci Başladı

0
680

TEVİTÖL 2016 Sınav ve Kayıt Süreci Başladı

Türkiye’nin üstün yetenekli ve üstün zekalı öğrencileri için özel eğitim veren tek lisesi Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL)’ne 2016-2017 öğretim yılında alacağı öğrenciler için başvurular başladı. Başvuracak adayların, 25 Nisan 2016 tarihine kadar gerekli evrakları elden ya da posta yoluyla TEVİTÖL’e iletmesi gerekiyor.

Türkiye’nin IQ’su 130’un üzerinde olan üstün ve özel yetenekli öğrencilerinin eğitim merkezi olan TEVİTÖL‘de, ekonomik ve sosyal açıdan zor durumda olan üstün ve özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerini geliştirme odaklı verilen eğitimle geleceğin liderleri yetiştiriliyor.

TEVİTÖL‘de öğrenciler ilgileri ve yetenekleri doğrultusunda yetiştiriliyor ve Anadolu Liseleri müfredatı yanı sıra proje temelli eğitim sistemi uygulanıyor. TEVİTÖL‘den mezun olan öğrenciler dünyanın en iyi üniversitelerinden tam burs kazanıyor, Türkiye’de de önde gelen üniversitelerde eğitim görmeye hak kazanıyor.

TEVİTÖL ÖĞRENCİ ÖN KAYIT-ÖN KABUL (BAŞVURU) ŞARTLARI

İlköğretim okullarının 8. sınıflarında öğrenim görmekte olup, 6. ve 7. sınıf Türkçe, Matematik ve Fen Bilgisi derslerinin her birinin yıl sonu notunun en az 80 (seksen) olması,

Başvuru formunun eksiksiz doldurularak, formlarda belirtilen gerekli evraklarla birlikte, 25 Nisan 2016 tarihine kadar okula gönderilmiş olması gerekmektedir. (Başvuru formu resmi ve özel ilköğretim okulu müdürlüklerinden veya TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’ne ait iletişim bilgilerinden yararlanılarak elde edilebilir.)

Başvuru için 75 TL’nin aşağıdaki hesaba yatırılıp dekontunun diğer evraklarla birlikte gönderilmesi Yapı Kredi Bankası Gebze Şubesi Hesap Adı: Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi İktisadi İşletmesi Iban No: TR73 0006 7010 0000 0082 4953 44

SINAV SÜRECİ

Öğrenci seçimi 3 aşamalıdır: Bu aşamalar sırasıyla,

” Sınav (bilgi ve yatkınlık)”,

“Bireysel Değerlendirme”,

“Gözlem Kampı” dır.

8 Mayıs 2016 tarihinde 19 sınav merkezinde gerçekleşecek TEVİTÖL ilk giriş sınavında başarılı olan öğrenciler, okula davet edilerek, ikinci aşama olan bireysel değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Bireysel değerlendirmede başarı sıralamasında önde gelen, 180 öğrenci tam ve/veya kısmi burslu aday olarak gözlem kampına davet edilecektir. Kampa davet edilecek aday öğrenci sayısı TEVİTÖL tarafından arttırılabilir. Başvurular arasında bu başarının yakalanamaması durumunda ise, davet sayısı daha az olabilecektir.

Gözlem Kampı 19 – 25 Haziran 2016 tarihleri arasında TEVİTÖL’ de gerçekleşecektir.

Gözlem kampında öğrenciler farklı disiplin ve yetenek alanlarında proje ve testlerle değerlendirileceklerdir. Bu alanların yanı sıra, adayların yatılı öğrenime uyumları, takım çalışmasına yatkınlıkları ve motivasyon düzeyi de dikkate alınacaktır.

Gözlem kampı sonunda yapılacak değerlendirmelerle, ailenin ekonomik durumuna bağlı olarak tam ya da kısmi burslu 60 öğrenci öğrenime kabul edileceklerdir.

Sınav ve kayıt sürecinde aday dağılımlarının %50 kız, %50 erkek olması esastır. Yeterli kontenjanın oluşmaması durumunda kontenjan kız ya da erkek öğrencilerle tamamlanabilir.

SINAV TARİHİ VE SAATİ Sınav, 8 MAYIS 2016 PAZAR günü saat 10.00’da aşağıda belirtilen 19 sınav merkezinde yapılacaktır. (TEVİTÖL adayın gireceği sınav merkezini değiştirebilir.) Sınav Süresi 90 Dakikadır.

OKULA KAYIT ŞARTLARI

Asil ve yedek listeler www.tevitol.k12.tr’de kayıt tarihleri ile birlikte ilan edilecektir. Belirtilen tarihte asil listeden kayıt olmaması durumunda ilan edilen yedek listeden sırayla adaylar okula davet edileceklerdir.

Ailenin ekonomik durumu TEV tarafından araştırılacak ve bu araştırma sonucunda belirlenen ölçütlere uyulmaması ve yanlış beyan yapılmış olması durumunda adayın kaydı yapılmayacaktır.

Bursun müteakip yıllarda devamı öğrencinin ders başarısına, disiplin cezası almamasına ve okula uyumuna bağlı olup, öğrenciler ve veliler yeterli başarı ve uyumu gösteremeyen öğrencilerin bursunun kesilebileceği hususunda kayıt esnasında bilgilendirileceklerdir.

Başvuru Tarihleri ve başvuru formu için tıklayınız.

Başvuru Formu-2016

Sıkça Sorulan Sorular

Başvuru

 • Başvuru ne zaman bitiyor? 25 Nisan 2016 (Saat 17:00’a kadar) Pazartesi’de, postaya veya kargoya o gün verilmiş olan ya da online yapılan başvurular kabul edilecektir.
 • Bursluluğun devamı için gerekli koşullar nelerdir? Öğrencinin bir önceki sınıfını doğrudan geçmiş olması ve davranış notunu kıracak şekilde disiplin cezası almamış olmasıdır.
 • Kısmi burs nasıl belirlenecek? Tüm burslar gibi kısmi burslar da Türk Eğitim Vakfı’nın burs yönetmeliğindeki kriterler esas alınarak belirlenir.
 • Neden Türkçe, Fen Bilgisi ve Matematik derslerinden başarı aranıyor? Her şeye rağmen okul öğretiminin de önemli olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca TEVİTÖL’deki öğrenim süreleri boyunca da bu temel bilgilere ihtiyaçları olacaklarını düşündüğümüz için de bu derslerdeki başarıyı ölçüt kabul ediyoruz.
 • Okul ücreti ne oranda artıyor? Enflasyon dikkate alınarak TEV tarafından belirleniyor.
 • 2016-2017 öğretim yılı için okul ücreti nedir? Henüz belirlenmemiştir. Ancak 2015-2016 öğretim yılında bu rakam 58.000 TL’ydi.
 • Tam burslu nasıl belirleniyor? Türk Eğitim Vakfı bursluluk kriterleri esas alınıyor.

Sınav

 • Sınava gelirken ne getirmeliyiz? Sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı, kalem, silgi (Bilgiler sınav giriş belgesinde de yer almaktadır.)
 • Sınav sorularına çalışabileceğimiz kaynak var mı? Bizim önereceğimiz bir kaynak yok. Sınav okul bilgisini ölçmemektedir. Var olan potansiyeli ölçmektedir.
 • Sınav soruları nasıl bir yöntemle değerlendirilecek? Puan ve kriterlerle ilgili bilgi alabilir miyiz? Sınavda her biri bir puan değerinde çoktan seçmeli sorular yer alıyor.
 • Saat kaçta gelmeliyiz? Sınav 10:00’da başlayacak, en geç 09:30’da sınav merkezinde bulunulması gerekiyor.
 • Sınav sonuçları nasıl açıklanacak? Web sitemizde duyurulacak, ayrıca bize bildirilmişse e-mail adreslerine gönderilecektir.
 • Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? En geç _____ günü web sitemizde ilan edilecek, sadece gecikme olması durumunda telefon açılmasını rica ederiz
 • Bireysel test nerede uygulanacak? İstanbul ve Gebze ağırlıklı olacak, öğrenci yoğunluğuna göre Adana, Ankara, Trabzon, İzmir, ve Bursa’da da yapılabilecek.
 • Bireysel değerlendirme ne zaman uygulanacak? 13 Mayıs 2016 Cuma ve 31 Mayıs 2016 Salı günleri arasında uygulanacak, tüm görüşmeler tamamlandıktan sonra sonuçlar bildirilecektir. Değerlendirme için randevu alınmasında hızlı hareket edilmesi için bize bildirilen telefonların kolay ulaşılabilir numara olması gerekmektedir.
 • Sınav diğer okulların sınav ve mülakat günlerine engel teşkil eder mi? Etmemesine çalışacağız.

Gözlem kampı

 • Gözlem kampı ne zaman başlıyor? 19 Haziran 2016 Pazar
 • Gözlem kampı ne zaman bitiyor? 25 Haziran 2016 Cumartesi
 • Gözlem kampında öğrenci seçimi nasıl oluyor? Adaylar altı gün boyunca farklı disiplinlerde bilgiye ulaşma istekleri, öğrenme merakları, öğrendiği bilgileri yaşama dönüştürme potansiyelleri açısından değerlendirilmektedir. Fen, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Genel Kültür, Dil öğrenmeye yatkınlığı, Yabancı Dil, Resim, Müzik, Beden Eğitimi, ve ayrıca yatılı okula uyum, yaratıcılık, iletişim becerileri, takım çalışmasına yatkınlık gibi alanlarda değerlendirileceklerdir.

Başarı

 • ÖSS giriş başarınız nedir? Bugüne kadar mezun olan öğrencilerimiz Türkiye’nin en seçkin üniversitelerinde okumaktadırlar.
 • Yurtdışı üniversitelere giriş başarısı nedir? Mezunlarımızdan birçoğu yurtdışında (ağırlıklı olarak ABD’ye) tam burslu olarak üniversite eğitimlerini tamamlamışlar ya da sürdürmektedirler.

Yatılılık

 • Hafta sonu çıkışları? Evi yakında olan, ya da akrabası olan öğrenciler Cuma günü çıkıp Pazar günü dönebiliyorlar.
 • Tatiller ne zaman? Diğer okullardan farklı olarak ilk dönem ve ikinci dönem yaklaşık 9-10 hafta tamamlanınca bir haftalık bir ara tatil veriyoruz. Öğretim yılı ise Eylül’ün ilk haftası başlamış oluyor. Kesin tarihleri en geç Temmuz ayında ilan etmiş oluyoruz.
 • Uyum sorunu yaşıyor mu öğrenciler? Birkaç münferit zorlanan öğrenci oluyor, ama kısa bir süreden sonra alışma süresi geçirilmiş oluyor. Genelikle sıkıntının ana kaynağını ailelerin özlemleri oluşturuyor.
 • Okula kamp süresince bilgisayar, cep telefonu getirebilirler mi? Kamp süresince cep telefonu getirilmesi kabul edilmemektedir, eğer getirenler olursa okul yönetimine teslim edeceklerdir. (Bu uygulama sadece kamp dönemi için geçerlidir.) Veliler adayları 22:00-22:45 arası okul telefonundan arayabilirler. Başka hiçbir elektronik cihaz bulundurulmaması istenmektedir.
 • Yatakhane koşulları Dört kız, dört erkek sekiz yatakhane bulunmaktadır. Her yatakhanede sekiz oda vardır, ve odalarda 4-5 öğrenci kalmaktadır. Yatakhanelerin alt katlarında ise, yatakhanelerden sorumlu gözetici aileler yaşamaktadır. Akademik durum
 • Okutulan dersler nelerdir? Okulumuz Anadolu lisesi müfredatını ve son iki yılda da IB programını uygulamaktadır. Bunun yanı sıra öğrencilerin yetenek ve ilgilerine göre farklılaştırılmış, zenginleştirilmiş eğitim öğretimimizin tamamlayıcı parçası olan etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca öğrencilerimizin profiline uygun seçmeli dersler sunulmaktadır.
 • Okulun misyonu ve hedefleri? TEVİTÖL’de ilkemiz, üstün ve özel yetenekleri özel değerlendirme yöntemleri kullanılarak keşfedilmiş öğrencilere farklılaştırılmış eğitim programları uygulayarak, birikimlerinden yeni çıkarımlara varıp; görüşlerini yaratıcı bir biçimde dile getirebilen, özdisiplinli, özsaygılı, evrensel ve ulusal değerleri özümsemiş, topluma yön verecek liderler yetiştirmektir.
 • IB Programı nedir? Uluslararası Bakalorya programı öğrencileri farklı disiplinlerde ve bu disiplinlerin sentezinde eğitimi amaçlamaktadır. Öğrencilerin yurtdışına gidişlerinde ve Türkiye’de vakıf üniversitelerinde okurken kolaylıklar sağlamaktadır. ● Ders dışı etkinlikler? Öğrenciler gerek okulda gerekse Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ, Gebze Teknik Üniversitesi , TÜBİTAK ve Tüsside’de etkinliklere katılmaktadırlar.
 • Seviyelendirilmiş, zenginleştirilmiş eğitim? Öğrenciler seviye ve ilgi dağılımlarına bağlı olarak İngilizce, Fen ve Matematik derslerinde gruplanmaktadırlar.
 • Civar kurumlarla ilişkiniz nedir (SÜ, KÜ, GTÜ, TÜBİTAK, Tüsside)? Okulumuz farklı proje ve etkinlikler kapsamında yukarıda belirtilen kurumlarla yıl boyunca iletişim içindedir. Kayıt kabul ● Kayıt tarihi? 29 Haziran 2016—Kayıt başlangıcı (Asil liste) 29-30 Haziran-1 Temmuz 2016— Asil kayıt (Son gün 1 Temmuz saat 17.00) 2-4 Temmuz 2016—Yedek Kayıtlar (Bitiş saat 17.00) NOT : Tarihlerde değişiklik olması durumunda ayrıca ilan edilecektir
 • Ücret ödeme biçimi, zamanı? Yapı Kredi Bankası ile ödeme planı yapılacaktır. İlk ödeme kayıtla başlayacaktır.
 • Ara sınıflara öğrenci alınıyor mu? Hayır. Genel
 • Mezunları takip ediyor musunuz? Evet. ● Okul arazisinin güvenliği nasıl sağlanıyor? Yirmi dört saat boyunca güvenlik elemanları görev almaktadır.
 • Okul tarihçesi 1993 yılında eğitime başladı, 2001 yılından beri TEV himayesinde eğitim sürmektedir. Ayrıntılı bilgi web sitemizde ve broşürlerimizde bulunmaktadır.
 • Öğretmen – öğrenci ilişkileri Küçük bir okuluz, saygı ve sevgiye dayalı bir ortamımız var. Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz.
 • Okulun kantini var mı? Yok. Ancak günde 3 öğün yemek yanı sıra 3 kez de ara beslenme verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.