TEOG 2015 Tercihlerini Nasıl Yapmalıyız ?

0
690

TEOG 2015 Tercihlerini Nasıl Yapmalıyız ?

Puanı mı Yoksa Yüzdelik Dilimleri mi Esas Almalıyız ?

24 Haziranda açıklanacak olan Tercihlere Esas Kontenjan Tabloları ile 8’inci Sınıf Yerleştirmeye Esas Puanları TEOG tercih maratonunun da fitilini ateşleyecek sanırım.

2014 yılında TEOG Tercihlerinden farklı olarak bu yıl teog tercihlerinde ,

  • Tercihler öğrenci/veli tarafından online olarak yapılacağı gibi mezun olduğu okul veya başka bir okuldan yardım alınarak yapılabilecek
  • Yerleştirmede öğrenciler tüm okul türlerini içeren 25 okula kadar tercihte bulunabilecekler.
  • Online tercih işlemlerinde tercih işlem ekranında “ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRDIM TERCİH YAPMAYACAĞIM” ve “TERCİH YAPMAK İSTİYORUM” seçeneklerinden birinin seçilmesi istenecek.
  • Sınavla öğrenci alan özel okullara kayıt yaptıran tercih yapamayacak.
  • Öğrenciler tercihlerini; yüzdelik dilimindeki konumları, yerleştirme esas puanı ve okulların kontenjan durumlarına göre değerlendirerek yapacaklar

Geçmiş yıllarda sadece 8. sınıfın sonunda yapılan SBS ile öğrenciler Fen,Anadolu Liseleri ile Meslek liselerinin bölümlerine tercih yaparak yerleşirlerdi ve bu sınavlarda birinci olan öğrenci sayısı 20’ler 30’lar la ölçülürdü bugün ise 2015 TEOG sınavında tam 4.742 şampiyon öğrenci çıktı.Bu da beraberinde puanlar yükselir mi tercihleri puana göre mi yoksa açıklanacak yüzdelik dilimlere göre mi yapmamız gerekir sorularını beraberinde getiriyor.

2015 Temmuz ayının 6’sı ile 16’sı arasında yapılacak olan teog tercihlerinde kesinlikle puanları baz alamayacağımız kesin açıklanacak olan yüzdelik dilimler teog tercihlerinde biz rehber öğretmenler ve siz velilerimiz için olmazsa olmaz olmalı.4.742 Türkiye birinci çıkaran teog sınavında Fen ve Anadolu liselerinin kontenjanları dikkate alındığında puanların artacağına işaret zaten.Bu yüzden açıklanacak olan puanınız ve yüzdelik diliminiz ile okulların yüzdelik dilimlerini esas alarak tercih yapmanız.

Tercihlerinizde +% 2 lik üst dilimden başlayarak -% inebildiğiniz kadar inmenizde fayda var çünkü geçen yıl puanları baz alarak yapılan tercihler 8. sınıf aday öğrencilerimizi mağdur etmişti.25 tercihin 25’ini de doldurmak zorunda değilsiniz ancak yerleştirme işlemleri tek sefer yapılıp yedek yerleştirmeler yapılmayacağından yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim göremeye hak kazandıkları okullara kesin kayıtları otomatik olarak yapılacaktır.Tercihlerde herhangi bir işlem yapılmayanlar için işlemler sistem tarafından açık öğretim kurumlarına yerleştirilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.