Kütahya Eğitim Bir Sen’den Kamu-Sen’e Yanıt

0
606

Kütahya Eğitim Bir Sen’den Kamu-Sen’e Yanıt

“ŞECÂAT ARZ EDERKEN MERD-İ KIPTÎ SİRKATİN SÖYLER”

            Eğitim Bir Sen Kütahya Şubesi İl Divan Toplantısı 7 Mart 2015 Cumartesi günü Kütahya Merkez Öğretmenevinde yapıldı.

            Şube Başkanı Kamil UÇAN’ın açılış konuşmasıyla başlayan ve tüm ilçe temsilcileri ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı il divan toplantısında genel merkez başkan ve yönetim kurulu değişikliği, teşkilatlanma faaliyetleri, üye kayıt işlemleri, kitap okuma yarışması, yetim kardeş projesi, nöbet görevi, basında sendikanın yeri, sendikal kazanımlar, toplu sözleşme süreci konularında bilgilendirme ve istişareler yapıldı.

            Şube Başkanı Kamil UÇAN, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle tüm hanımların, annelerimizin, kardeşlerimizin günlerini tebrik ediyorum. Toplumumuzda kadına karşı son zamanlarda gelişen menfi yaklaşımın sebebi öz benliğimizden ve inanç değerlerimizden uzaklaşmanın neticesidir. Sendika olarak yapmış olduğumuz faaliyetlerle kadına saygı ve emanete sahip çıkma düsturumuza katkı sağlıyoruz. Kütahya Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz kitap okuma yarışması ile fikren ve bedenen sağlıklı yetişecek yeni neslin bu ve buna benzer hususlarda daha hassas olacağı açıktır.

            Şube Başkanı Kamil UÇAN divanın son bölümünde de şu ifadelere yer verdi: “milletle barışamayan ve her daim millet düşmanları ile kucak kucağa varlık mücadelesi veren, Aralık 2006’da 41 Sivilceli Toplum Örgütü ile Müslüman Cumhurbaşkanı seçtirmeyiz diyen “Ulusal Birlik Hareketi”ne ev sahipliği yapan Kamu-Sen’in bu günkü Kütahya temsilcisinin geçmişi unutarak basına verdiği demeç “şecâat arz ederken merd-i kıptî sirkatin söyler” sözünü hatırlara getirdi. Sözde nöbet eylemleri ile  angaryaya dur diyeceklerini ilan edenler bu hususta Eğitim Bir Sen’in MEB yetkilileri ile yapılan Kurum İdari Kurulu Toplantısında konuyu gündeme getirerek karar alındığını bilmediğini ya da kamuoyundan sakladıklarını ifade etmektedirler. Yıllarca yetkili sendika olarak aynı kurula katılan ve o dönemde de aynı mağduriyet var iken gündeme dahi almayan kişilerin çalışanlar adına bu gün söz söylemeye ne kadar hakları olabilir? Maliye bakanlığından gelecek cevap ile tamamen çözülecek olan nöbet ücreti sorununun çözümünde var olabilme adına gayri edebi bir tavırla iftira ve gerçekleri saklama yoluna giden bu sendika bir de bizi ikna odaları ile suçlamakta. 28 Şubat’ın karanlık güçlerle millete envai çeşit tuzak kuran ve ikna odalarını icat eden bu zihniyet bu günkü çığırtkanlığını  ve ciyaklamayı başörtüsü nedeniyle kapı önüne konan çalışanlar, öğrenciler, eşleri başını kapattığı için ordundan atılanlar ve namaz kıldığı için askeri lisenden atılan gençler  için çıkartmadılar. Türk Eğitim Sen Afyon Şubesinin 26 Şubat 2015 tarihinde İbrahim Evren Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürlüğüne yazdığı resmi yazı ile kılık kıyafet yönetmeliğine uymayan personel hakkında hangi yasal işlemin yapıldığının kendilerine bildirilmesini istemeleri, mevcut çürük zihniyetlerini ortaya koymuştur.

            Tüzüğümüzdeki 3 dönem kuralı gereği önceki Genel Başkanımız Sayın Ahmet GÜNDOĞDU’nun genel başkanlık görevinden ayrıldıktan sonra millete hizmetin başka bir yolu olarak milletvekili aday adaylığını açıklaması rahatsız etmiş olacak ki okul ziyaretlerinde dillerine dolamışlar. Yasalar çerçevesinde toplum önünde karşılığı olduğunu düşünen her vatandaşın adaylığının demokratik hak olduğunun farkında olmayan Türk Eğitim Sen şube başkanının basına verdiği demeçlerde kendi adaylığı hususunda ya nasip deyip, toplumsal teveccüh göremeyerek adaylığa cesaret edemediğini kamuoyu çok iyi biliyor. Geçmiş dönemde de pek çok yöneticilerinin vekil adayı ve hatta vekil olduğu da herkesin malumudur. Pek tabii olan bu durumda bile sözlerinin olmadığını, edebiyatın bittiği yerde edepsizliğin başladığını göstermiş oluyorlar.

            15 TL taban aylığa zam için pazarlık masasına oturan ve onu da alamayan bu sendika taban aylığa net 123 TL zammı ve öğretmenlere ilave 75 + 75=150 TL zammı küçümseyerek üyelerinin haklarını pazarlamakla bizi suçlamaktalar. Her geçen gün artan teveccühle sorunları sayan değil çözen, yıkıcı değil yapıcı, kadim medeniyetimizi yeniden ihya ve inşaaya dönük gayretimiz devam edecektir. Biz “ Her eylem yeniden diriltir bizi” derken bir başkasını yok etme, bir başkasına zarar verme derdinde olmadık. Bu yüzden nöbet görevini tutmayarak bize emanet edilen çocuklarımızın zarar görmemesi ve tehlikelere açık hale getirilmemesi adına nezih ve makul bir eylem olarak imza kampanyası ve yetkili makamlarla pazarlık yolunu seçtik. Unutulmamalı ki 12 milyonu aşkın imza ile bu zihniyetin dayattığı başörtüsü zulmünü ayaklarımız altına aldık. İnşallah yine bize yakışan bir şekilde bu sorunu çözeceğiz. ” dedi.

            Mayıs 2015 mutabakatında Yetkili Sendika ünvanının korunacağı ifade edildi.

            İl geneli kitap okuma yarışması başvuru sayısının 2500’ü aştığı, ancak bunu yeterli olmadığı, bu sayının 5000’i aşması gerektiği ve Yeni Türkiye’nin yeni müdürlerinin elini taşın altına koyarak öğrencileri teşvik etmelerinin gerektiği vurgulandı.

            İHH, Diyanet İşleri Başkanlığı, MEB ve Eğitim Bir Sen ortaklığında yürütülen Yetim Kardeş Projesinde Kütahya genelinde 210 yetime sahip çıkıldığı ve çalışmaların devam edeceği belirtildi. Yılsonuna kadar 400 yetime ulaşma hedefi konuldu.

            Yapılan tüm çalışmaların millet adına yapıldığı, hak davada kendileriyle bir olan ve davaya güç veren üyelere ulaştırılmak üzere ilçe temsilcilerine ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür edilerek il divan toplantısı bitirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.