Milli eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışan öğretmenler sevk aldıkları gün ne kadar ek dersi kesilir? Sınıf öğretmenlerinin sevkli oldukları zaman ne kadar ek dersi kesilir ? Branş öğretmenleri sevkli oldukları zaman ne kadar ek dersi kesilir ?

 

 

Genel İdari İzinler Ek Ders Ödenir
Kar Tatilleri Ek Ders Ödenir
Seçim Tatilleri Ek Ders Ödenir
Mahalli Kurtuluş Günleri Ek Ders Ödenir  (Mahalli Kurtuluş Günleri okullarda artık tatil değildir. )

Mahalli bayramlarda artık okullar tatil olmayacaktır. İl ve ilçe genelinde yapılacak törenlere katılan öğretmenlerin ek dersi kesilmeyecektir. Mahalli kurtuluş günlerinde okullar eğitim-öğretime devam edecektir.23 Nisan ve 19 Mayıs’ta 1 Gün Tatil!  Yeni yönetmelikle birlikte 24 Nisan ve 20 Mayıs günleri tatil olmaktan çıkarılmıştır. Yani tatil 1 gün olacaktır.

2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Yasanın, 22/4/2009 gün ve 5892 sayılı Yasanın 1 inci maddesiyle değiştirilen 2/C maddesi uyarınca “1 Mayıs günü” resmi tatil ilan edilmiştir.

 

Millî Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 27/072007 tarih ve 49720 sayılı yazılarının 1.maddesinde; “1) İlgi Karar kapsamında ek ders ücretinden yararlanmakta olan Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatı personeli, söz konusu değişikliğin yürürlüğe girdiği 21.07.2007 tarihinden itibaren millî bayramlar (Cumhuriyet Bayramı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Zafer Bayramı) nedeniyle tatil edilen günlerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklardır.Yönetmeliğe göre; Cumhuriyet Bayramı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Zafer Bayramı nedeniyle tatil edilen günlerde öğretmenlerin üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklardır. Aynı şekilde mahalli bayram ve kurtuluş günlerinde de ek ders kesintisi olmamaktadır.

1 Mayıs İşçi bayramı resmi tatil olarak ilan edildi. Peki 1 Mayıs’ta öğretmenlerin ek dersi kesilir mi? 1 Mayıs’ta ek ders kesilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı, resmi tatil olsa da 1 Mayısın milli ve mahalli bir bayram olmadığını dolayısıyla derse girmeyen öğretmenlerin ders, ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılamayacaklarından EK DERSLERİ KESİLECEKTİR…

Hiçbir halde ek ders ücreti ödemesinin yapılmayacağı haller:Ramazan ve Kurban Bayramı,15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Bayramı,1 Ocak Yılbaşı Tatili,1 Mayıs Emekçiler Bayramı

Ek ders kesintisi olmayan haller:30 Ağustos Zafer Bayramı,19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı,23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,29 Ekim Cumhuriyet Bayramı,Ramazan ve Kurban Bayramı Öncesi Sonrası İdari İzinli Sayılma,Kar Tatili,Görevli İzinli Bir Faaliyet (Kursa Katılma)

Ekders Yönetmeliği Linki :  TIKLAYINIZ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.