Eğitim-İş: “Öğretmenler Cumhurbaşkanının Hizmet Eri Değildir”

0
502

Eğitim-İş: “Öğretmenler Cumhurbaşkanının Hizmet Eri Değildir”

İl Milli Eğitim Müdürlüklerince okullara gönderilen yazılarda; Cumhurbaşkanın gerçekleştireceği mitinglere, kamu emekçilerinin zorunlu olarak katılması yönünde talimatlar iletilmektedir.

Bunun son örneği Aydın’da yaşanmıştır. Aydın Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçe milli eğitim müdürlüklerine yazı göndererek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün Aydın’da yapacağı mitinge tüm öğrenci, öğrenci velisi, öğretmen ve yöneticilerin katılımını istemiştir.

Söz konusu mitinglerin siyasi mitingler olduğu, burada iktidar partisinin icraatları/vaatlerinin aktarıldığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da açıkça taraf olduğunu ifade ettiği beyanları etrafında, mevcut durumun kamuoyunda ciddi tartışma konusu olduğu bilinmektedir. Ayrıca bu mitinglerde siyasi parti alametlerinin de kullanıldığı kamuoyundan takip edilmektedir. 657 sayılı Kanun’un 7. Maddesinde yer alan “kamu görevlilerinin tarafsızlığı” ilkesi gereği bu mitinglere katılma zorunluluğu uygulaması hukuka aykırı niteliktedir.  İşaret edilen algı ortadayken idare tarafından iletilen söz konusu bu emrin, “kanunsuz emir” niteliğinde olduğu açıktır.

Diğer yandan ilgili mevzuatlarında, öğretmenlerin bu mitinglere katılması yönünde herhangi bir görev tanımı olmadığı gibi kendilerine bu yönde baskı yapılmasının angarya yasağına aykırı olduğu da ortadadır.

Daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi bilim yuvası olması gereken okullarımızın gündelik siyasete alet edilmesine ve bir siyasi partinin seçim bürosu haline getirilmesine, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin siyasi dolgu malzemesi olarak kullanılmasına sonuna kadar karşıyız.

Bu sebeplerle sendikamız üyelerine yönelik, herhangi bir siyasi çevreden veya kamu idarelerinden yöneltilecek hiçbir siyasi etkinliğe katılma baskısı kabul edilemez. Bu doğrultuda sendikamız Merkez Yönetim Kurulu’nca, siyasal etkinliklere katılma zorunluluğu öngören uygulamalara üyelerimizin katılmaması kararı alınmıştır.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

MYK Kararı İçin Tıklayınız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.