Eğitim-Bir-Sen, “Fuatavni” Twitter Hesabını Mahkeme Kararıyla Durdurdu

0
416

Eğitim-Bir-Sen, “Fuatavni” Twitter Hesabını Mahkeme Kararıyla Durdurdu

Seçim güvenliğine ilişkin ortaya attığı iftiralarla bir kez daha gündemi meşgul eden “Fuatavni” isimli Twitter kullanıcısına “erişimin engellenmesi” yönündeki talebimiz Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edildi.

Mahkeme, 2015/2353 D. iş sayılı dosya üzerinden verdiği kararda, Twitter müfterisinin URL adresinin kapanmasına hükmetti.

Kararda şu ifadelere yer verdi: “Belirtilen internet adresinde dilekçede belirtildiği şekilde kişilik haklarını ihlal edecek şekilde yazılar paylaşıldığı görülmüş olup, kişilik hakları kişinin hür ve bağımsız varlığının önemli bir parçası olup, kişinin yaşadığı toplumda, ilişki kurduğu çevrede şerefi ve saygınlığını sarsacak, onu küçük düşürecek, yanlış tanıtacak, zora sokacak, düşmanca bir ortama itecek her türlü davranış kişilik haklarına saldırıdır. Yayın içeriğinde sarf edilen ifadelerin doğrudan talepte bulunana küfür ve hakaret edilmekte olması nedeniyle, talep edenin müvekkilinin kişilik haklarını ihlal ettiği sonucuna varılmış, ayrıca paylaşımlarda birtakım kamu görevlilerinin isimleri açıkça belirtilerek terör örgütlerine hedef gösterildiği, bu şekilde kamu görevlilerinin can güvenliğinin tehlikeye düşürüldüğü anlaşılmıştır. Anılan URL adresinin yalnızca hakaret içeren ve kamu görevlilerinin isimlerinin bulunduğu kısımlara erişim engellemesinin kamu görevlilerinin can güvenliğini sağlamaya yetmeyeceği, ayrıca URL adresinde yoğun şekilde hakaret ve tehditlerin bulunduğu dikkate alınarak gerek müracaat edenlerin kişilik haklarına yönelik saldırıların önlenmesi gerekse kamu görevlilerinin can güvenliğinin sağlanabilmesi amacıyla URL adresinin tamamına erişimin engellenmesi gerekmiş…”

Eğitim-Bir-Sen olarak, Twitter müfterisiyle yasal mücadelemiz devam edecektir.

Kararı Görüntülemek İçin Tıklayınız

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.