EBS: “Ek ders esasları ivedilikle değiştirilmelidir.”

EBS: “Ek ders esasları ivedilikle değiştirilmelidir.”

253
0
PAYLAŞ

EBS: “Ek ders esasları ivedilikle değiştirilmelidir.”

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kolukısa, eğitim çalışanlarıyla ilgili sınav ücreti, yetiştirme kursları ve nöbet ücreti iyileştirmelerinin ardından temsil ve yasal sorumluluklarına karşın okul müdürlerinin öğretmenlerden daha az ücret aldığı bir noktaya gelindiğini, bu çarpıklığın ivedilikle giderilmesi gerektiğini söyledi.

Ankara 1 No’lu Şube Divan toplantısına katılan Şükrü Kolukısa, sendikal duruşlarının ve sendikal değerlerinin kendilerini farklı kıldığına işaret ettiği konuşmasında, ek ders ücretleriyle ilgili düzenlemenin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Ek ders esasları ivedilikle değiştirilmelidir

Eğitim çalışanlarıyla ilgili sınav ücreti, yetiştirme kursları ve nöbet ücreti iyileştirmelerinin ardından temsil ve yasal sorumluluklarına karşın okul müdürlerinin öğretmenlerden daha az ücret aldığı bir noktaya gelindiğini kaydeden Kolukısa, ek ders esaslarıyla ilgili düzenlemeyle bu çarpıklığın giderilmesini istedi.

Kamu İşveren Heyeti’nin nöbet ücretini vermediğini, ancak kararlı duruşları ve ısrarları sonucu heyetin bu kalemde haftalık 5 TL ödenmesi yönünde bir teklifle geldiğine dikkat çeken Kolukısa, “Yapılan müzakere ve pazarlıklar sonucu rakam 2-3 saate getirildi. Nöbet ücretinin sabit bir ücret yerine ek ders saati olarak belirlenmesi de yapılacak oransal zamların ek derse yansıması için izlenen bir stratejiydi. Öğretmen ve müdür yardımcılarının nöbet ücreti almasıyla okul müdürü ve müdür başyardımcısı aleyhine oluşan ücret dengesizliğinin giderilmesi için ek ders esaslarının yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Bu yöndeki talebimizin yerine getirilmesi için mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir” diye konuştu.

Paralel yapıyla mücadele gerekçesiyle iş güvencesi ortadan kaldırılamaz

Paralel yapı gerekçesiyle 657 sayılı Kanun’da yapılması düşünülen değişikliliklere de tepki gösteren Kolukısa, Türkiye’nin bütün kaynaklarını sömüren baronlara bir şey yapılmıyorken, memurların iş güvencesinin kaldırılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Türkiye gibi ideolojik kamplaşmanın had safhada olduğu bir ülkede yapılan/yapılacak konjonktürel düzenlemelerin uzun vadede telafisi zor zararlara neden olacağını dile getiren Şükrü Kolukısa, “Devlete ihanet edenler varsa bunlar elbette temizlenmeli. Mevcut mevzuat, bu yöndeki adımlara imkân verdiği halde, bunun yapılmayıp iş güvencesine dokunulması doğru bir bakış açısı değildir. Ayrıca bir temizlik yapılacaksa, bu, yukarıdan aşağıya doğru yapılmalı ve memurun iş güvencesini riske edecek bir düzenlemeden kaçınılmalıdır. Memurlar iş güvencesinin tartışmaya açılmasından endişeli. Seçim öncesi sözleşmelilere kadro verilmesine ilişkin taahhütte bulunulacak, taşeron işçilere kadro verileceği vaat edilecek, 4/C’lilere 3. Dönem Toplu Sözleşme’de kadro çalışması yapılması yönünde karar alınacak ama bugün gelinen noktada verilen kadroların yok olmasına neden olacak düzenlemeleri tartışmaya açmak çelişki değil midir” değerlendirmesinde bulundu.

BİR CEVAP BIRAK

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.