Çıraklık Eğitimi Zorunlu Ortaöğretim Kapsamına Alındı

Çıraklık Eğitimi Zorunlu Ortaöğretim Kapsamına Alındı

10
0
PAYLAŞ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’nın TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri devam ederken birinci bölümünde yer alan 27 madde kabul edildi. Buna göre;

Çıraklık Eğitimi Zorunlu Ortaöğretim Kapsamına Alındı. Ortaöğretim, ilköğretime dayalı 4 yıllık zorunlu örgün veya yaygın öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumları ile mesleki eğitim merkezlerinin tümünü kapsayacak. Bu okul ve kurumları bitirenlere, bitirdikleri programın özelliğine göre diploma verilecek. Ancak mesleki eğitim merkezi öğrencilerinin diploma alabilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen fark derslerini tamamlaması gerekecek.

Ayrıca Meslek Liselilere Ek Puan Geliyor. Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının, YÖK tarafından belirlenecek aynı alanda bir önlisans programına yerleşmelerinde, merkezi sınavda aldıkları puanlara, ortaöğretim başarı puanı ve bu puanın YÖK tarafından tespit edilecek katsayıyla çarpımı sonucunda bulunacak puan eklenecek.

ciraklikyasasi

BİR CEVAP BIRAK

*