Adnan Bayraktar, “Doların Artışı Verilen Zammı Eritti”

0
537

Adnan Bayraktar, “Doların Artışı Verilen Zammı Eritti”

Ufuk Sağlık ve Sosyal Hizmet Görevlileri Sendikası (Ufuk Sağlık Sen) Genel Başkanı Adnan Bayraktar Kamu işveren Heyeti ve konfederasyon arasında imzalanarak, memurların  2016-2017 maaş oranlarını ve haklarının kapsayan  toplu sözleşme görüşmeleri hakkında bir takım açıklamalarda bulundu.

          Başkan Bayraktar`ın açıklaması;

          “Tarihi Başarı” başlığıyla komedi filmini andıran ancak içeriğinde dram sahneleri bol olan film, hak aramaktan ve hakkı savunmaktan yoksun oyuncular tarafından, eksik  senaryo ile başladı ve memurun bir çok hakkını masada bırakarak son buldu.

           İlk olarak 2011 yılında başlayan ve 2013 yılında masada memurun tuş edilmesiyle, sendikacıların bir takım sözler alarak çalışanları enflasyona ezdirmeleri ile sonuçlanan toplu sözleşme görüşmeleri, bu yıl  da Kamu işveren Heyeti ve konfederasyon arasında imzalanan ne yazık ki faydasız sürprizler ile sonuçlandı.

           3 milyon kamu görevlisi, 2 milyon emekli memurumuzun hayatını konu alan önceden yazılmış senaryo, toplu sözleşme masasının bulunduğu sahnede, birbirlerine gönülden bağlı zatlar tarafından ustaca oynandı.

           Oynadıkları kısa filmlerinin son perdesini, daha görüşmeler başlamadan fragmanlardan izlediğimiz kadarıyla tahmin ettiğimiz  konfederasyon, 2013 yılı toplu sözleşmesinde  memurun boynunu büküp  enflasyon altında ezdirdikten sonra, eskinin üzerine yeni bir kamçı darbesi atarak memurun 2016 ve 2017 yıllarını kayıp dönemler arasına ekledi.

           Anadolu`da eğlence sırasında oynanan bıçak oyunu gibi sahnede bıçak sallayıp oyunun sonunda kucaklaşan oyuncular misali “masayı terk ettik naraları” atan konfederasyon  2016 yılı için  %8+%8 ve 2017 yılı için ise %7+%7  talep ederken 2016 yılı için yüzde 6+5, 2017 yılı için ise yüzde 3+4’e evet dedi.

          Euronun 3.4 TL,  Doların 3 TL,  altının gram fiyatının ise 110 TL’yi bulduğu, etin kilosunun yaklaşık 40 TL olduğu , elektrik, su ve yakıta her geçen gün zam yapıldığı bir dönemde memur yine enflasyon altına mahkum edildi ve sözleşme imzalandıktan sonra artan dolar alınan zamları anında eritti.

          Ülkemizin ekonomik olarak en sıkıntılı dönemlerinden 2003 yılında birinci 6 ay için %13, ikinci 6 ay için %15 zam yapılırken , doların 3 TL ye çıkarak gizli bir şekilde devülasyonun yaşandığı  bir  dönemde yapılan zam, akla malum konfederasyon yokken memur daha fazla mı zam alıyordu sorusunu getiriyor.

          Peki bu masada görüşülen konular dışında gündeme dahi getirilmeyen  talepler nelerdi?

– Disiplin affı konusunda herhangi bir çalışma yapılmadı.

– Binlerce sağlık personeli atama beklerken sağlık hizmetlerinin taşeron eline verilmemesi görüşülmedi.

– Vekil ebelerin , dışarıdan sözleşmeli çalışan ASE`lerin beklediği kadro verilmedi.

– Sağlık personelinin çocuklarına 24 saat hizmet verecek kreş  için görüşme yapılmadı.

– Son dönemlerde sürekli artan sağlıkta şiddet konusunda çalışma olmadı.

-Sağlık çalışanının yıllardır beklediği  yııpranma payı verilmesi gündem edilmedi ve yine hayal oldu.

– Riskli birimler yeniden gözden geçirilmedi,  gerekli iyileştirmeler yapılmadı.

-Sağlık çalışanları tatil günü de çalıştığı için bayram öncesinde ikramiye verilmesi görüşülmedi.

– Atama ve yer değiştirmelerde keyfilik, memuriyete giriş ve görevde yükselme sınavlarındaki şaibeler, üst düzey siyasi yakınlarının memuriyete sınavsız girişleri konusunda önlem alınacak tedbirler masaya yatırılmadı.

-Sağlık yöneticilerinin atanmalarında liyakat ve rekabetin ön plana getirilmesi görüşülmedi.

-Sağlık çalışanının beklediği  ek ödemelerden verginin alınmaması ve ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması yine sümen altı edildi.

– Aile Hekimi ve ASE`lerin haksız Cumartesi nöbetlerinin iptali konusunda bir görüşmeler yapılmayıp, verilen ceza puanlarının af edilmesi görüşülmedi.

– Keyfi soruşturma ve disiplin cezaları asılsız ve mesnetsiz ihbar ve şikayetler üzerine açığa alınmalarla ilgili herhangi bir görüşme yapılmadı.

        Memurun hakkını  gasp ederek hakkı olanı almayanlar, şimdi “Tarihi başarı elde ettik!” diyerek memuru kandırmaya devam ediyor.  Tarih tekerrür etti ve olan memura oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.